W dniu 5 października, w sali konferencyjnej Inkubatora Przedsiębiorczości w Łapach odbyła się Konferencja pt. ZIELONO-NIEBIESKA INFRASTRUKTURA I JEJ WPŁYW NA ZASOBY WODNE” w ramach projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”, projektu współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
Na zaproszenie Burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego w konferencji udział wzięli Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Roman Czepe, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej – dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Zastępca Burmistrza Łap – Krzysztof Dudziński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach – Dariusz Wincenciak, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łapach – Krystyna Grabowska. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli także wójtowie i burmistrzowie sąsiednich i zaprzyjaźnionych gmin, dyrektorzy placówek oświatowych oraz przedstawiciele jednostek gminnych, sołtysi oraz mieszkańcy Łap.
Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się :
dr. Inż. Arch. Kamil Rawski z Politechniki Białostockiej – w wystąpieniu pt. „Błękitno-zielona infrastruktura – moda czy realne korzyści?”
Pani Ewa Świerkula z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju – w wystąpieniu pt. „Gospodarowanie wodą zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym”
Pani Ewa Świerkula – Od 2004 roku związana z Fundacją Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE). Jest członkinią zespołu analitycznego InE. Współtworzyła i realizowała liczne projekty edukacyjno-badawcze z obszaru zrównoważonego rozwoju. Brała udział w przygotowaniu m.in. planów gospodarki niskoemisyjnej dla gmin, prognoz oddziaływania na środowisko, miejskich planów adaptacji, Strategii adaptacji do zmian klimatu dla Warszawy do 2030 roku (projekt ADAPTCITY). Brała udział w międzynarodowym projekcie City Water Circles promującym gospodarowanie wodą w mieście zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.
Pani Katarzyna Olszewska Kierownik Referatu Oceny i Wyboru Projektów w Departamencie Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – w wystąpieniu pt. „Działanie 2.7 Adaptacja do zmian klimatu”
Pan Tomasz Czubaty, Doradca Energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białystoku – w wystąpieniu pt. „Kompetencje Doradców Energetycznych”
Cele konferencji koncentrowały się wokół zagadnień związanych z zielono-niebieską infrastrukturą i jej wpływem na zasoby wodne. Zgodnie z założeniami organizatora głównym przedmiotem wystąpień było przedstawienie problematyki retencji wody na terenach zurbanizowanych i roli jaką ma rozwój niebiesko-zielonej infrastruktury na jej zwiększaniu. Niebiesko-zielona infrastruktura to rozwiązania oparte na przyrodzie w celu uzyskania korzyści ekonomicznych, gospodarczych i społecznych. Do niebiesko-zielonej infrastruktury zaliczyć można: stawy retencyjne, niecki, zbiorniki, rowy bioretencyjne, rowy infiltracyjne, ogrody deszczowe, zielone przystanki, dachy, fasady i ściany, nawierzchnie przepuszczalne, podłoża strukturalne, tereny zielone i mokradłowe itp. Elementy niebiesko-zielonej infrastruktury zatrzymują wody opadowe w miejscu ich powstawania – na obszarze, na którym wystąpił opad deszczu. Wspierają tradycyjny system odprowadzania wód deszczowych i go odciążają, powodując zwiększenie powierzchni wsiąkania wody oraz parowania, umożliwiają ponowne wykorzystanie wód opadowych np. do podlewania zieleni.
W trakcie konferencji podejmowano tematy dotyczące zwiększenia odporności miast i gmin na zmiany klimatyczne poprzez realizację zielono-niebieskiej inwestycji oraz poprawę świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.