łodzie

Zielona infrastruktura

Dowiedz się więcej
łodzie

Energooszczędne oświetlenie

Dowiedz się więcej
łodzie

Kampania edukacyjna

Dowiedz się więcej
łodzie

Niebieska infrastruktura

Dowiedz się więcej
logo Iceland Liechtenstein Norwey grants

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

logo NFOŚiGW logo NFOŚiGW logo Łapy logo partner

Punkt Informacyjny Projektu podczas XV Dożynek gminnych z produktem lokalnym

Dożynki

Po raz piętnasty, 4 września, odbyły się dożynki gminne. Jak co roku nie zabrakło atrakcji dobrze znanych uczestnikom tej plenerowej imprezy, ale było też mnóstwo nowych interesujących propozycji, które przyciągnęły do Płonki Kościelnej tłumy odwiedzających. Dopisała także słoneczna pogoda.

Punkt Informacyjny Projektu

Podczas imprezy gminnej DOŻYNKI gminne z produktem lokalnym, działało także stoisko gminnego Punktu Informacyjnego Projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”, prowadzone były działania edukacyjno-informacyjne w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Udostępniano materiały edukacyjno – informacyjne, przeprowadzane były quizy z zakresu wiedzy o zmianach klimatu i środowisku, najmłodsi mieszkańcy mogli obejrzeć i pokolorować ilustracje związane ze zmianami klimatu. Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu.

Sołectwa przygotowały przepiękne stoiska pełne regionalnych potraw.

Każdy, kto przybył w pierwszą niedzielę września do Płonki Kościelnej z pewnością przyjemnie i rodzinnie spędził czas. Sołectwa jak zawsze przygotowały mnóstwo kulinarnych rarytasów, które prezentowały na przepięknych, kolorowych, ukwieconych stoiskach. Były zagrody z żywymi królikami, kucykami i gęsiami. Wieńce dożynkowe zachwycały kunsztem wykonania. Odbyły się też dobrze znane konkursy dożynkowe na „Najaktywniejsze sołectwo Gminy Łapy”, „Najładniejsze stoisko promocyjne wsi”, „Najpiękniejszy wieniec” i „Najlepszy produkt lokalny”. W tym roku mieszkańcy mieli też okazję konkurować w nowym konkursie kulinarnym na „Najlepsze pierogi”.

Mnóstwo atrakcji dla każdego.

Organizatorzy zadbali o mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły bawić się na dmuchańcach, bungee, gokartach, potańczyć z maskotką Paaro czy zagrać w grę terenową i wygrać atrakcyjne nagrody. Na scenie usłyszeliśmy dzieci z pracowni wokalnych i muzycznych Domu Kultury w Łapach, obejrzeliśmy występ cheerlederek z MPower Cheers Łapy. Wspaniale zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli. Wystąpiły również zespoły działające przy Domu Kultury w Łapach „Płonkowianie” i chór „Łapskie Nutki”.

Pokazy

Nie zabrakło pokazów w wykonaniu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratowniczego z Białegostoku, XVIII Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Płonki Kościelnej. Stoisko Białostockiego Centrum Onkologii zaoferowało darmowe badania profilaktyczne.

Występy zespołów

Wieczorem mogliśmy usłyszeć łapski zespół folklorystyczny „Kolej na Łapianki”. Następnie koncert zagrał zespół „Gig Band”, a o 21:00 do wspólnego śpiewania i tańca porwał zespół „Piękni i młodzi”.

Punkt Informacyjny Projektu podczas XV Dożynek gminnych z produktem lokalnym – Wspólnie z Naturą w Łapach