W dniu 22 marca 2024, w Auli C InnoEkoTech Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej odbyła się konferencja pt. „ZIELONO – NIEBIESKA infrastruktura jako narzędzie do zapobiegania oraz walki z niekorzystnymi zmianami klimatu” zorganizowana w ramach projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
Konferencja została zorganizowana we współpracy z Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Wydarzenie objęła patronatem dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB – Ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce.
Udział w konferencji wzięli Pan prof. dr. Hab. Inżynier Michał Bołtryk – Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o środowisku Politechniki Białostockiej, Krzysztof Gołaszewski – Burmistrz Łap, wykładowcy oraz studenci.
Na organizowaną konferencję przybyli również Partnerzy Projektu – przedstawiciele Stowarzyszenia INTBAU Norway z Norwegii: Arne Soedal – architekt i urbanista – przewodniczący Organizacji, Justyna Korotyńska – architekt i urbanista – członek zarządu, Frederica Miller – architekt i urbanista, specjalista ds. ekologii i zrównoważonego budownictwa z Norwegii oraz Tomasz Jeleński, urbanista, przewodniczący INTBAU Polska oraz reprezentujący Politechnikę Krakowską.
Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się:
Magdalena Perkowska-Szymanowicz, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Łapach w wystąpieniu „Wspólnie z naturą w Łapach (…) – założenia projektu”;
dr inż. arch. Do-rota Gawryluk, Politechnika Białostocka w wystąpieniu „Projekt GLOCAL (ERASMUS Plus) i Strategia Moja Zielona PB”;
Arne Soedal – architekt i urbanista – przewodniczący Organizacji INTBAU NORWAY w wystąpieniu „INTBAU NORWAY”;
Frederica Miller – architekt i urbanista, specjalista ds. ekologii i zrównoważonego budownictwa z Norwegii w wystąpieniu „GREEN AND BLUE SUSTAINABLE INNOVATION”.
Cele konferencji koncentrowały się wokół zagadnień związanych z zielono-niebieską infrastrukturą i ich stosowaniem w rozwiązaniach architektonicznych. Niebiesko-zielona infrastruktura to rozwiązania oparte na przyrodzie w celu uzyskania korzyści ekonomicznych, gospodarczych i społecznych.